fbpx

+48 500 424 940

ul. Kośnego 45

45-056 Opole

Pon - Pt: 9:00 - 19:00

RENTGEN ZĘBÓW – SKANER 3D

Medicinae Stomatologia Beauty Ortodoncja to najnowocześniejszy i najdokładniejszy sprzęt do diagnostyki, projektowania cyfrowego wykorzystywany w dziedzinach:

Tomograf CBCT zębowy i szczekowo – twarzowy skaner wewnątrzustny w postaci kamery.

W wielu dziedzinach medycyny jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń jest tomograf. W naszej klinice w Opolu również dysponujemy takim sprzętem do realizacji usług dentystycznych. Dzięki niemu możliwy jest m.in. rentgen zębów, który zaliczany jest do podstawowej diagnostyki obrazowej w stomatologii. Aby wykonać to płatne badanie, konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub innego specjalisty.

Skaner 3D

Do czego wykorzystywany jest tomograf?

Ten sprzęt używa się do wykonania tomografii komputerowej CBCT (Cone-Beam Computed Tomograpfy), nazywanej również stożkową pozwalającej zobrazować wszystkie struktury głowy:
• szczękę,
• żuchwę,
• stawy skroniowo-żuchwowe,
• twarzoczaszkę,
• zatoki.
Badanie wykonane tomografem jest dokładniejsze niż RTG punktowe i umożliwia wykonanie rekonstrukcji (przetworzenia) skanów na obraz trójwymiarowy. Dzięki temu lekarz może obejrzeć zeskanowaną strukturę pod dowolnym kątem. Wykorzystywana podczas diagnostyki obrazowej dawka promieniowania jest uważana za bezpieczną dla zdrowia.

Wskazania do wykonania rentgena zębów

  • zaawansowanej próchnicy,
  • konieczności rozpoczęcia terapii kanałowej lub ekstrakcji, jak również leczenia implantologicznego lub w celu mocowania mostów, stałych protez itp.,
  • występowania silnych dolegliwości bólowych,
  • oceny zawiązków zębów, ryzyka ich urazów lub zdiagnozowanie zatrzymanych, nadliczbowych i dodatkowych.

Jak wygląda tomografia komputerowa?

Do tej procedury nie jest konieczne specjalne przygotowanie. Aby w naszej klinice w Opolu wykonać rentgen zębów, należy tylko zdjąć z głowy i szyi wszystkie przedmioty, które mogą zawierać metal, np. biżuterię, wyjmowane protezy, aparaty: ortodontyczny, słuchowy, spinki do włosów. Następnie pacjent zakłada fartuch ołowiany, który ma za zadanie ograniczyć dawkę promieniowania docierającą do ciała. Wykonywany wokół głowy skan za pomocą lampy rentgenowskiej trwa kilka – kilkanaście sekund. Osoba badana tomografem musi wówczas pozostać nieruchomo.

Chwilę później wyniki rentgena zębów zapisywane są na płycie CD lub innym nośniku. Obraz w formie cyfrowej pozwala później specjalizującemu się w danej dziedzinie stomatologowi na zaproponowanie określonego planu leczenia.